DTS20W15-19AE
Mfr.Part #
DTS20W15-19AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Circular Connector Housings
Published :
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Shell Size :
15
Feature :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Plating - Body :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Contacts :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS20W15-19AE
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-19AE Overview
DTS20W15-19AE Features
DTS20W15-19AE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-19AE Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT