DTS20W15-19AD [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19AD [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contacts Preloaded :
No
Circuit Application :
Power and Signal
Wire Size (AWG) :
Sealable :
yes
Shielded :
yes
Shell Base Material :
Aluminum
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Signal Positions :
19
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Positions :
19
Number of Power Positions :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Reverse Gender :
No
Polarization Code :
Normal
Wire Size (mm²) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Circular Connector Shell Size :
D 15
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Mating Retention :
Without
Hermetically Sealed :
19 Positions
DTS20W15-19AD [V001] Overview
DTS20W15-19AD [V001] Features
DTS20W15-19AD [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19AD [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT