DTS20W15-19AD
Mfr.Part #
DTS20W15-19AD
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
19
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Published :
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Orientation :
D
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
19
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
DTS20W15-19AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19AD Overview
DTS20W15-19AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19AD Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT