DTS20W15-19AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Male Pins
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
19
Orientation :
C
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
Insert Material :
Plastic
Datasheets
DTS20W15-19AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-19AC Overview
DTS20W15-19AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-19AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-19AC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT