DTS20W15-19AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Feature :
Shielded
Number of Contacts :
19
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Plating - Body :
Cadmium
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size :
15
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
DTS20W15-19AB
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-19AB Overview
DTS20W15-19AB Features
DTS20W15-19AB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-19AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT