DTS20W15-19AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-19AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Published :
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Shielded
Number of Contacts :
19
Empty Shell :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
Plating - Body :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS20W15-19AA
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-19AA Overview
DTS20W15-19AA Features
DTS20W15-19AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-19AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT