DTS20W15-18SN-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-18SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shielding :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Filter Feature :
No
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
18
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DTS20W15-18SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18SN-LC Overview
DTS20W15-18SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT