DTS20W15-18SE-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-18SE-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Orientation :
E
Number of Positions :
18
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Shielding :
Insert Material :
Plastic
Bulk
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Cadmium
Contact Shape :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DTS20W15-18SE-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18SE-LC Overview
DTS20W15-18SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18SE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT