DTS20W15-18SE
Mfr.Part #
DTS20W15-18SE
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Published :
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
18
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
18
DIN Conformance :
Feature :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Empty Shell :
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Color :
Datasheets
DTS20W15-18SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded