DTS20W15-18SD-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-18SD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shielding :
18
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Gender :
Receptacle
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DTS20W15-18SD-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18SD-LC Overview
DTS20W15-18SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18SD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT