DTS20W15-18SD-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-18SD-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Shell Size :
D 15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielded :
yes
Number of Signal Positions :
18
Contacts Preloaded :
No
Connector System :
Wire-to-Wire
Hermetically Sealed :
No
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Positions :
18
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Retention :
Without
Alignment Keyed :
Clocking
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Wire Size (AWG) :
Reverse Gender :
Sealable :
yes
Circuit Application :
Power and Signal
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Polarization Code :
Normal
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Power Positions :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
18 Positions
DTS20W15-18SD-6149 [V001] Overview
DTS20W15-18SD-6149 [V001] Features
DTS20W15-18SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT