DTS20W15-18SC-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-18SC-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Threaded
Shielding :
Flanges, Panel
Note :
Contacts Not Included
Flange
Type :
For Female Sockets
Gold
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20W15-18SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18SC-LC Overview
DTS20W15-18SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18SC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT