DTS20W15-18SA-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-18SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Flange
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
18
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
Datasheets
DTS20W15-18SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18SA-LC Overview
DTS20W15-18SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT