DTS20W15-18SA
Mfr.Part #
DTS20W15-18SA
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Unknown
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
18
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
DTS20W15-18SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded