DTS20W15-18PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-18PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Total Number of Contacts :
18
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
DTS20W15-18PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18PN-LC Overview
DTS20W15-18PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT