DTS20W15-18PN
Mfr.Part #
DTS20W15-18PN
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Operating Supply Voltage :
600V
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Power Positions :
18
Published :
Durability Rating :
500 Cycles
Feedthrough Type :
No
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insulation Diameter :
2.11 mm
Body Plating :
Cadmium
Assembly Length :
31.496mm
Current Rating :
7.5A