DTS20W15-18PD-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-18PD-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Body Plating :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
D
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Insert Material :
Plastic
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W15-18PD-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18PD-LC Overview
DTS20W15-18PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18PD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT