DTS20W15-18PC-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-18PC-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contacts Preloaded :
No
Number of Signal Positions :
18
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Base Material :
Aluminum
Connector System :
Wire-to-Wire
Polarization Code :
Normal
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Positions :
18
Circular Connector Type :
Receptacle
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Sealable :
yes
Mating Retention :
Without
Shielded :
yes
Circular Connector Shell Size :
D 15
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Number of Power Positions :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (mm²) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Alignment Keyed :
Clocking
Wire Size (AWG) :
Hermetically Sealed :
No
Reverse Gender :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
18 Positions
DTS20W15-18PC-6149 [V001] Overview
DTS20W15-18PC-6149 [V001] Features
DTS20W15-18PC-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18PC-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT