DTS20W15-18PB-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-18PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Size :
15
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Number of Contacts :
18
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Plating - Body :
Cadmium
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS20W15-18PB-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-18PB-LC Overview
DTS20W15-18PB-LC Features
DTS20W15-18PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-18PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT