DTS20W15-18PA-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-18PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size :
15
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Number of Contacts :
18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Feature :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
yes
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Plating - Body :
Cadmium
Datasheets
DTS20W15-18PA-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-18PA-LC Overview
DTS20W15-18PA-LC Features
DTS20W15-18PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-18PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT