DTS20W15-18BD
Mfr.Part #
DTS20W15-18BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Published :
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
18
Contact Size :
20
Number of Positions :
18
Datasheets
DTS20W15-18BD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18BD Overview
DTS20W15-18BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18BD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT