DTS20W15-18AE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-18AE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shielded :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Shell Base Material :
Aluminum
Connector System :
Wire-to-Wire
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Shell Size :
D 15
Alignment Keyed :
Clocking
Polarization Code :
Normal
Hermetically Sealed :
No
Contacts Preloaded :
No
Number of Signal Positions :
18
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Sealable :
yes
Reverse Gender :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Power Positions :
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Positions :
18
Mating Retention :
Without
Circular Connector Type :
Receptacle
Wire Size (mm²) :
Wire Size (AWG) :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
18 Positions
DTS20W15-18AE [V001] Overview
DTS20W15-18AE [V001] Features
DTS20W15-18AE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18AE [V001] Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT