DTS20W15-18AC [V001]
Mfr.Part #
DTS20W15-18AC [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circuit Application :
Power and Signal
Polarization Code :
Normal
Mating Retention :
Without
Shell Base Material :
Aluminum
Sealable :
yes
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Positions :
18
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Alignment Keyed :
Clocking
Connector Mounting Type :
Non-RoHS Compliant
Contacts Preloaded :
No
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Connector System :
Wire-to-Wire
Reverse Gender :
No
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circular Connector Type :
Receptacle
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Shell Size :
D 15
Number of Signal Positions :
18
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Wire Size (mm²) :
Number of Power Positions :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Hermetically Sealed :
18 Positions
DTS20W15-18AC [V001] Overview
DTS20W15-18AC [V001] Features
DTS20W15-18AC [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18AC [V001] Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT