DTS20W15-18AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-18AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
18
Total Number of Contacts :
18
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
C
Datasheets
DTS20W15-18AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-18AC Overview
DTS20W15-18AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-18AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-18AC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT