DTS20W15-15SN-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-15SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Circular Connector Housings
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Shielding :
15
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Published :
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
DTS20W15-15SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-15SN-LC Overview
DTS20W15-15SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-15SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT