DTS20W15-15PN-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-15PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Published :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
15
Datasheets
DTS20W15-15PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-15PN-LC Overview
DTS20W15-15PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-15PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT