DTS20W15-15PN-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-15PN-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Polarization Code :
Normal
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Wire Size (mm²) :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Mating Retention :
Without
Hermetically Sealed :
No
Shielded :
yes
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Positions :
15
Number of Power Positions :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Reverse Gender :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contacts Preloaded :
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Signal Positions :
15
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Sealable :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Wire Size (AWG) :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Shell Size :
D 15
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
15 Positions
DTS20W15-15PN-6149 [V001] Overview
DTS20W15-15PN-6149 [V001] Features
DTS20W15-15PN-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15PN-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT