DTS20W15-15PD-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-15PD-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
Shielding :
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
D
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Published :
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
DTS20W15-15PD-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-15PD-LC Overview
DTS20W15-15PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-15PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15PD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT