DTS20W15-15PC-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20W15-15PC-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Power Positions :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Hermetically Sealed :
No
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Mating Retention :
Without
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Sealable :
yes
Connector System :
Wire-to-Wire
Number of Signal Positions :
15
Contacts Preloaded :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Positions :
15
Circular Connector Type :
Receptacle
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Shell Size :
D 15
Circuit Application :
Power and Signal
Shielded :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
Reverse Gender :
Wire Size (mm²) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Alignment Keyed :
Clocking
Wire Size (AWG) :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Base Material :
Aluminum
Polarization Code :
Normal
Shell Type :
Square Flange Receptacle
15 Positions
DTS20W15-15PC-6149 [V001] Overview
DTS20W15-15PC-6149 [V001] Features
DTS20W15-15PC-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15PC-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT