DTS20W15-15JD
Mfr.Part #
DTS20W15-15JD
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
D
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Feature :
Shielded
DIN Conformance :
Datasheets
DTS20W15-15JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded