DTS20W15-15HN-LC
Mfr.Part #
DTS20W15-15HN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Plastic
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
15
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DTS20W15-15HN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-15HN-LC Overview
DTS20W15-15HN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-15HN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15HN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT