DTS20W15-15HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-15HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
No
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
DIN Conformance :
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Datasheets
DTS20W15-15HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded