DTS20W15-15BE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-15BE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
15
Reverse Gender :
No
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Hermetically Sealed :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Sealable :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Alignment Keyed :
Clocking
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Shell Size :
D 15
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Base Material :
Aluminum
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Wire Size (mm²) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector System :
Wire-to-Wire
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Polarization Code :
Normal
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Contacts Preloaded :
Mating Retention :
Without
Number of Power Positions :
Number of Signal Positions :
15
15 Positions
DTS20W15-15BE [V001] Overview
DTS20W15-15BE [V001] Features
DTS20W15-15BE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15BE [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT