DTS20W15-15BE
Mfr.Part #
DTS20W15-15BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Circular Connector Housings
Published :
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating - Body :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Shell Size :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Shielded
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Body Material :
Aluminium
Datasheets
DTS20W15-15BE
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-15BE Overview
DTS20W15-15BE Features
DTS20W15-15BE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-15BE Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT