DTS20W15-15BA [V001]
Mfr.Part #
DTS20W15-15BA [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Sealable :
yes
Polarization Code :
Normal
Number of Power Positions :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shell Base Material :
Aluminum
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector System :
Wire-to-Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
15
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Shell Size :
D 15
Contacts Preloaded :
No
Wire Size (mm²) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Retention :
Without
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Hermetically Sealed :
No
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Shielded :
yes
Reverse Gender :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (AWG) :
Number of Signal Positions :
15
15 Positions
DTS20W15-15BA [V001] Overview
DTS20W15-15BA [V001] Features
DTS20W15-15BA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15BA [V001] Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT