DTS20W15-15BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-15BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
15
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Plating - Body :
Cadmium
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Shell Size :
15
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Feature :
Shielded
Filter Feature :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Published :
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS20W15-15BA
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-15BA Overview
DTS20W15-15BA Features
DTS20W15-15BA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-15BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT