DTS20W15-15AN
Mfr.Part #
DTS20W15-15AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
15
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Contact Size :
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
15
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20W15-15AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W15-15AN Overview
DTS20W15-15AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W15-15AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15AN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT