DTS20W15-15AE
Mfr.Part #
DTS20W15-15AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Plating - Body :
Cadmium
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Feature :
Shielded
Filter Feature :
Number of Contacts :
15
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Published :
Shell Size :
15
Ratings :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DTS20W15-15AE
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W15-15AE Overview
DTS20W15-15AE Features
DTS20W15-15AE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W15-15AE Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT