DTS20W15-15AC [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W15-15AC [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielded :
yes
Circuit Application :
Power and Signal
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Hermetically Sealed :
No
Number of Signal Positions :
15
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Contacts Preloaded :
No
Number of Power Positions :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
15
Alignment Keyed :
Clocking
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Reverse Gender :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Mating Retention :
Without
Shell Base Material :
Aluminum
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector System :
Wire-to-Wire
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Wire Size (mm²) :
Sealable :
yes
Circular Connector Shell Size :
D 15
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Polarization Code :
Normal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
15 Positions
DTS20W15-15AC [V001] Overview
DTS20W15-15AC [V001] Features
DTS20W15-15AC [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W15-15AC [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT