DTS20W13-4JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W13-4JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
13-4
Published :
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
4
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Contacts :
4
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DTS20W13-4JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded