DTS20W13-4HD
Mfr.Part #
DTS20W13-4HD
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
4
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
13-4
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DTS20W13-4HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded