DTS20W13-4HC
Mfr.Part #
DTS20W13-4HC
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Shielded
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Current Rating (Amps) :
13A
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
4
Shell Size - Insert :
13-4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
4
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Max Operating Temperature :
175°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
DTS20W13-4HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded