DTS20W13-4HB
Mfr.Part #
DTS20W13-4HB
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Published :
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
4
Mount :
Flanges, Panel
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Shielded
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
13-4
Number of Contacts :
4
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DTS20W13-4HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded