DTS20T25-29SA-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20T25-29SA-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
29
Reverse Gender :
No
Shell Plating Material :
Nickel PTFE
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Power Positions :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Signal Positions :
29
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circuit Application :
Power and Signal
Sealable :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Polarization Code :
Normal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Contacts Preloaded :
No
Shielded :
yes
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Wire Size (mm²) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Mating Retention :
Without
Hermetically Sealed :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Circular Connector Type :
Receptacle
Alignment Keyed :
Clocking
Wire Size (AWG) :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Shell Size :
J 25
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
29 Positions
DTS20T25-29SA-6149 [V001] Overview
DTS20T25-29SA-6149 [V001] Features
DTS20T25-29SA-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20T25-29SA-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT