DTS20G25-61PN-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20G25-61PN-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
DTS20G25-61PN-6149
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Number of Positions :
61
Filter Feature :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
Body/Shell Style :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Termination Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size :
25
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Coupling Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
61
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL 61 Positions NICKEL PLATED
DTS20G25-61PN-6149 Overview
DTS20G25-61PN-6149 Features
DTS20G25-61PN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20G25-61PN-6149 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT