DTS20G15-19PC-6149
Mfr.Part #
DTS20G15-19PC-6149
Description
DTS20G15-19PC-6149
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
Filter Feature :
No
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Termination Type :
Crimp
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Coupling Type :
Threaded
Body/Shell Style :
Receptacle
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Total Number of Contacts :
19
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
Number of Positions :
19
Shell Size :
15
Reach Compliance Code :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL 19 Positions NICKEL PLATED
DTS20G15-19PC-6149 Overview
DTS20G15-19PC-6149 Features
DTS20G15-19PC-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20G15-19PC-6149 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT