DTS20G15-18PA-6149
Mfr.Part #
DTS20G15-18PA-6149
Description
DTS20G15-18PA-6149
Circular Connector Housings
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Coupling Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Shell Size :
15
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Body/Shell Style :
Receptacle
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination Type :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL 18 Positions NICKEL PLATED
DTS20G15-18PA-6149 Overview
DTS20G15-18PA-6149 Features
DTS20G15-18PA-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20G15-18PA-6149 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT