DTS20F25-43SE-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20F25-43SE-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Mating Retention :
Without
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Shell Size :
J 25
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Reverse Gender :
No
Wire Size (mm²) :
Circuit Application :
Power and Signal
Connector System :
Wire-to-Wire
Alignment Keyed :
Clocking
Number of Power Positions :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Polarization Code :
Normal
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Number of Signal Positions :
43
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Hermetically Sealed :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (AWG) :
yes
Contacts Preloaded :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Positions :
43
Sealable :
yes
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
43 Positions
DTS20F25-43SE-6149 [V001] Overview
DTS20F25-43SE-6149 [V001] Features
DTS20F25-43SE-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F25-43SE-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT