DTS20F25-43BN
Mfr.Part #
DTS20F25-43BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Circular Connector Housings
Published :
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
Number of Contacts :
43
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Shell Size :
25
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Nickel
DIN Conformance :
Datasheets
DTS20F25-43BN
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Nickel Bulk Threaded
DTS20F25-43BN Overview
DTS20F25-43BN Features
DTS20F25-43BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F25-43BN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT