DTS20F25-43AN
Mfr.Part #
DTS20F25-43AN
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Contact Size :
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Mount :
Flanges, Panel
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
43
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Datasheets
DTS20F25-43AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F25-43AN Overview
DTS20F25-43AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F25-43AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F25-43AN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT